top of page

ARCHIPRIX TÜRKİYE 2023
SIKÇA SORULAN SORULAR

 

Archiprix Türkiye 2023 dönemi soru / cevap aşaması tamamlandığında (20.11.2023) sizden gelen sorular ve cevapları bu sayfada yayımlanacaktır.

 • Archiprix bu yıl neden olağan takviminden geç ilan edildi?
  Yarışmanın kurumsal organizasyon şemasında yapılan değişiklik sebebiyle organizasyon takviminde belirgin bir gecikme yaşandı.
 • Okulumda son proje dersi ile diğer proje dersleri arasında teknik olarak bir fark yok. ‘Bitirme Projesi’ ne anlama geliyor?
  Günümüzde Türkiye ve KKTC’de faaliyet gösteren bazı mimarlık bölümleri ‘Bitirme Projesi’ tanımını kullanmakta, bazıları ise kullanmamaktadır. Kullananlar için bu proje dersi, öğrencinin mezuniyeti öncesindeki son proje dersi olduğu için daha özel bir şekilde ele alınmaktadır. Kullanmayanlar için ise genelde son proje dersinin diğer proje dersleriyle arasında içerik farkı dışında özel bir ayrım yoktur. Archiprix Türkiye için ‘Bitirme Projesi’ tanımı, okulun ders kataloğunda mezun olmak için öğrencinin alıp geçmesi gereken son proje dersini ifade etmektedir. Özel durumlar hakkında bilgi almak için [email protected] adresinden yarışma raportörlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Okulum başvuru formundaki listede yok. Ne yapmalıyım?
  Eğer okulunuz listede bulunmuyorsa [email protected] adresinden yarışma raportörlüğüyle iletişime geçebilirsiniz. Liste güncellenecektir.
 • Başvuru sürecinde fiziksel olarak herhangi bir evrak / proje teslimi yapılacak mı?
  Tüm başvuru süreci çevrim içi olarak yürütülecektir. Kargo veya posta ile herhangi bir evrak / proje gönderimi yapılmayacaktır.
 • Başvuru sürecinde projeler için öğretim üyesi (proje yürütücüsü) onayı isteniyor mu?
  Archiprix Türkiye 2022 kapsamında başvuru yapan projelerin değerlendirmeye alınabilmesi için ilgili öğretim üyesinin (proje yürütücüsü) onayı gerekmektedir. Başvuru yapan tüm projelerin onayları 30 Aralık 2022 tarihinden sonra yarışma raportörlüğü tarafından ilgili öğretim üyeleri ile çevrim içi yollarla iletişime geçilerek alınacaktır. Bu aşamada sorun yaşamamak için başvuru öncesinde proje yürütücünüzle sisteme yükleyeceğiniz projenizi paylaşmanız çok önemlidir.
 • Archiprix Türkiye’ye başvurduğum projeyle Archiprix International’a da başvurabilir miyim?
  Evet. Archiprix Türkiye, Archiprix International ile eşgüdüm içinde yürütülen ancak organik bağı bulunmayan bir organizasyondur. Ancak Archiprix International kapsamında yarışacak projeler okullar tarafından belirlenmektedir. Archiprix International, bireysel başvuru kabul etmemektedir.
 • 2021-2022 güz döneminde mezun oldum. Son projemle başvurabilir miyim?
  Archiprix Türkiye’ye yalnızca bitirme projeleriyle katılabilirsiniz. Yarışmaya başvurduğunuz projenin tasarlandığı dersin, okulunuzun ders kataloğunda son proje dersi olması gerekmektedir. Güz döneminde açılan bitirme projesi dersini alarak mezun olduğunuzda Archiprix Türkiye’ye katılabilirsiniz. Ancak alttan aldığınız, ve içerik itibariyle bitirme projesi olmayan bir proje dersi ile mezun olmanız durumunda bu projeyle Archiprix Türkiye’ye katılamazsınız.
 • Archiprix Türkiye 2022’ye 4. sınıf 1. dönem projemle katılabilir miyim?
  Archiprix Türkiye’ye yalnızca bitirme projeleriyle katılabilirsiniz. Yarışmaya başvurduğunuz projenin tasarlandığı dersin, okulunuzun ders kataloğunda son proje dersi olması gerekmektedir. Güz döneminde açılan bitirme projesi dersini alarak mezun olduğunuzda Archiprix Türkiye’ye katılabilirsiniz. Ancak bahar döneminde açılan bitirme projesi dersini alarak mezun olmanız durumunda, güz döneminde tasarladığınız projeyle Archiprix Türkiye’ye katılamazsınız.
 • Bitirme projemi aldım ve geçtim. Ancak başka bir dersten geçemediğim için henüz mezun olamadım. Archiprix Türkiye 2022’ye katılabilir miyim?
  Evet. Halen öğrenci olmanız Archiprix Türkiye 2022 için bir katılım koşulu değildir.
 • Bitirme projemi aldım ancak kaldım. Bu projeyle Archiprix Türkiye 2022’ye katılabilir miyim?
  Hayır. Archiprix Türkiye 2022’ye başvurduğunuz projenin ilgili proje dersinden geçmenizi sağlamış olması gerekiyor.
 • Bir önceki yıl mezun oldum. Archiprix Türkiye 2021’a katılmadım. Projemle Archiprix Türkiye 2022’ye başvurabilir miyim?
  Hayır. Archiprix Türkiye 2022’ye yalnızca 2021-2022 akademik yılı içinde Türkiye’de ve KKTC’de faaliyet gösteren mimarlık bölümlerinde açılan lisans seviyesindeki proje stüdyolarında yapılan bitirme projeleriyle katılabilirsiniz.
 • İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı / Peyzaj Mimarlığı / Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunuyum. Archiprix Türkiye 2022’ye bitirme projem ile başvurabilir miyim?
  Hayır. Archiprix Türkiye 2022’ye yalnızca 2021-2022 akademik yılı içinde Türkiye’de ve KKTC’de faaliyet gösteren mimarlık bölümlerinde açılan lisans seviyesindeki proje stüdyolarında yapılan bitirme projeleriyle katılabilirsiniz.
 • Mimarım, yüksek lisans yapıyorum. Archiprix Türkiye 2022’ye yüksek lisans proje stüdyosu kapsamında tasarladığım proje ile katılabilir miyim?"
  Hayır. Archiprix Türkiye 2022’ye yalnızca 2021-2022 akademik yılı içinde Türkiye’de ve KKTC’de faaliyet gösteren mimarlık bölümlerinde açılan lisans seviyesindeki proje stüdyolarında yapılan bitirme projeleriyle katılabilirsiniz.
 • Archiprix Türkiye 2022’ye grup projesiyle katılabilir miyiz?
  Evet. Archiprix Türkiye 2022’ye grup projeleriyle katılabilirsiniz. Grup halinde yapılan başvurularda sisteme tek bir grup üyesinin kayıt yapması yeterlidir, ancak başvuru formunda tüm grup üyelerinin bilgileri bulunmalıdır. Kabul / Beyan formu gruptaki her üye için ayrı ayrı hazırlanmalı ve tek bir PDF dosyası haline getirilerek sisteme yüklenmelidir.
 • Proje panellerinin tasarımı nasıl olmalı? Herhangi bir formata uymak gerekiyor mu?
  Panel tasarımı ile ilgili boyutlar dışında uyulması gereken grafik bir format yok. Panel üzerinde projeyi ifade etmek için kullanılacak her türlü görsel, yazılı ürün, ve bunların grafik kullanım tercihleri başvuru sahibine aittir. Panellerin üzerinde katılımcının kimliğini belirten herhangi bir ibare olmaması gerekiyor.
 • Proje raporu istenmiyor mu?
  Projeyi ifade etmek için hazırlanacak her türlü yazılı ifade proje panelleri üzerinde yer alabilir. Bağımsız bir rapor teslimi istenmemektedir.
 • Projemi anlatmak için 2 panelden fazla panel kullanabilir miyim?
  Hayır. Böyle bir durumda ilk 2 panel dışındaki paneller yarışma raportörlüğü tarafından değerlendirme dışı tutulacaktır.
 • Proje panelleri üzerinde ağ bağlantısı veya karekod (QR) ile başka bir mecraya ya da ürüne (blog, web sayfası, ekstra görsel, hareketli animasyon, vs.) yönlendirme yapabilir miyim?"
  Hayır. Böyle bir durumda ilgili bağlantıların ve karekodların üzeri değerlendirme öncesinde yarışma raportörlüğü tarafından kapatılacaktır.
 • Maket teslim edebilir miyim?
  Hayır. Böyle bir durumda maket, yarışma raportörlüğü tarafından değerlendirme dışı tutulacaktır.
 • Kabul / Beyan Formu nedir? Neden isteniyor?
  Kabul / Beyan Formu başvuruya konu olan projenin, adı geçen öğretim üyesi yürütücülüğünde, okulun ders kataloğu içinde açılan bir proje dersi kapsamında sizin tarafınızdan tasarlanarak üretildiğini gösteren bir beyan; aynı zamanda Archiprix Türkiye 2022 yarışma şartlarını kabul ettiğinizi gösteren bir belgedir. Derece alan proje sahiplerinden, bu belgenin aslını ödül töreni öncesinde yarışma raportörlüğüne iletmeleri istenecektir.
 • Başvurumun tamamlanıp tamamlanmadığından veya öğretim üyesinin başvurumu onaylayıp onaylamadığından nasıl emin olabilirim?
  Sisteme giriş yaptığınızda, başvuru sırasında yüklediğiniz panelleri görebiliyorsanız başvurunuz tamamlanmıştır. Girdiğiniz bilgilerde veya yüklediğiniz dosyalarda herhangi bir sorun olması halinde raportörlük sizinle iletişime geçecektir. İlgili öğretim üyesi başvurunuzu onayladığında raportörlük tarafından e-posta ile bilgilendirileceksiniz. Başvuruyla ilgili herhangi bir sorun yaşamanız halinde [email protected] adresinden yarışma raportörlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Projeme ait panelleri sisteme yükledim ancak sisteme tekrar girdiğimde göremiyorum. Ne yapmalıyım?
  Lütfen sisteme yüklediğiniz panellerin boyutlarını kontrol edin ve tekrar yüklemeyi deneyin. Sorunun devam etmesi halinde başka bir bilgisayarlardan veya başka bir ağı kullanarak tekrar deneyin. Başvuruyla ilgili herhangi bir sorun yaşamanız halinde [email protected] adresinden yarışma raportörlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Bilgisayarımda / İnternet bağlantımda oluşan bir sorun sebebiyle başvurumu son başvuru tarihinden önce gerçekleştiremedim. Ne yapabilirim?
  30 Aralık 2022 günü, saat 23:59 itibariyle başvurunuzu tamamlamış olmalısınız. Bu dakikadan sonra sistem otomatik olarak kapanacağından, başvuru yapmak veya başlatılmış başvuruyu sonlandırmak mümkün değildir.
 • Yarışma sonuçları ne zaman açıklanacak?
  Archiprix Türkiye 2022’de dereceye giren projeler jüri değerlendirme çalışmasının ardından kamuoyuyla paylaşılacaktır. Ancak ödül sıralaması, her yıl olduğu gibi ödül töreninde açıklanacak. Ödül töreni 01.04.2023 - 31.04.2023 tarihleri arasında yapılacaktır.
 • Bu yıl ödül töreni ve kolokyum yüz yüze yapılabilecek mi?
  Pandemi koşulları elverdiği ölçüde, herhangi bir yasal engel olmazsa yarışmaya bağlı tüm etkinliklerin yüz yüze yapılması planlanıyor.
bottom of page